Bygdegårds
föreningen

Bygdegården

Bygdegården är det gamla ordenshuset i byn.

Bygdegården är anpassat och utrustat för alla typer av grupper och arrangemang och har ett modernt kök. Stora salen är även utrustad för bio med den senaste digitala tekniken med möjlighet för direktsändningar.

Stora salen 95 personer middagssittning.
Stora salen 110 personer biosittning.

I anslutning till köket finns ett minde rum med plats för 40 personer i middagssittning eller för det mindre mötet eller grupparbeten. Bygdegården har en stor entré med gott om plats för kläder etc.

Bygdegården har också en bakstuga i källaren som kan hyras av medlemmar. Bygdegården används idag till konferenser, möten, bingo, bio, julmarknad, bröllopsfester etc.

Enklare måltider förtäring levererar vi i Bygdegårdens regi. Önskas ytterligare service så har vi samarbete med den lokala restaurangen i byn som kan erbjuda fullständig service efter önskemål.

Previous
Next

Bli medlem

Vill du bli medlem, swisha avgiften och ange att det är medlemsavgift. Likaså för att betala medlemsavgiften för personer som redan är medlemmar.
BG:458-9214, Swish: 123 303 8239 eller använd QR-koden.

Boka Bygdegården

Det går att hyra både Bygdegården och Bakstugan.

Priser och bokningsformulär mm hittar du här!

Bygdegårdens historia

Ta del av Bygdegårdens spännande historia i GåxsjöpediA 

Föreningsmöte Gåxsjö Föreningshus. 1930-talet.

Styrelse

Magnus Svensson, ordf. 070-6289431
Roland Svensson, kassör 070-3440773
Peter Wilhelmsson,  076-7691100
Yvonne Van Vilsteren, 070-5581969 
Linda Renman, 070-5937866

mail: gaxsjobgf@gmail.com

Vaktmästarlista

 2022

April: Kina Persson & Christoffer Eriksson 070-3856773, 070-3181721, kinapersson@gmail.com

Maj: Sven-Erik Andersson (Svenken) & Maggan Stjerna  073-8253588 maggan.stjerna@gmail.com

Juni: Jennifer Bennoit & Andreas Bold 070-3980308 jennifer.bennoit@stromsund.se

Juli:  Henrik Eriksson 076-1311249 henka8877@hotmail.se

Augusti: Jan-Erik Eriksson & Laila Ivarsson 070-5403654 jan-erik-eriksson@hotmail.com

September: Anna & Magnus Svensson 070-3289431 anna@stiernas.se

Oktober: Kerstin Johansson & Stefan Karlsson 070-3194948 hogthettsakert@outlook.com

November: Mia Johansson och Dan 073-4408480 mia.e.johansson@outlook.com

December: Camilla & Hasse Bengtsson 070-7993238 camillabengtsson647@gmail.comhassebengtsson5@gmail.com

2023

Januari: Susanna Bäckström & Torbjörn Österman 070-2738830 Susanna.backstrom@telia.com

Februari: Yvonne Van Vilsteren & Sierd Tolsma 070-5581969 ymtolsma@hotmail.com

Mars: Karin Stierna & Magnus Strömberg 070-3222022 karin.stierna@centerpartiet.se